Wrocław – Fontanna z Szermierzem

Województwo / Gmina

województwo dolnośląskie / Wrocław

Problematyczne miejsce

Fontanna z Szermierzem

Kategoria

Bezpieczeństwo: przestrzeń publiczna

Opis Miejsca

Fontanna z Szermierzem (niem. Fechterbrunnen) – wrocławska fontanna zlokalizowana na placu przed Uniwersytetem Wrocławskim i będąca jednym z jego symboli. Zaprojektowana przez profesora berlińskiej Akademii Sztuk Pięknych Hugo Lederera (1871–1940) i ustawiona na placu Uniwersyteckim 26 listopada 1904 roku.

Zwieńczenie fontanny stanowi wykonana z brązu figura mężczyzny, który trzyma w dłoni modną w początkach wieku szpadę o wygiętej głowni. Owa szpada stała się obiektem zainteresowania młodzieży wracającej z imprez. Jedni wspinają się by zrobić „pamiątkowe zdjęcie”, a inni zabierają szpadę ze sobą – o czym dość często można przeczytać w mediach.

W sąsiedztwie fontanny znajduje się punkt kamerowy monitoringu miejskiego, jednak sama jego obecność nie odstrasza śmiałków próbujących odebrać szermierzowi jego szpadę. W wielu przypadkach udaje się ująć sprawców, jednak w natłoku zadań część tych zdarzeń umyka czujnemu oku operatorów monitoringu. Obecnie fontanna przechodzi remont, a po remoncie powróci temat znikającej szpady.

Szpada znajduje się na znacznej wysokości. Osoby wspinające się na postument często z niego spadają i wpadają do kamiennej misy z wodą. Oprócz ryzyka uszkodzenia fontanny istnieje wysokie ryzyko utraty życia lub zdrowia podczas upadku z wysokości i uderzenia o kamienne elementy. Szybkie ustalenie sprawcy i ujęcie na gorącym uczynku pozwoli również zaoszczędzić środki z budżetu gminy niezbędne na przywrócenie stanu pierwotnego – szermierza ze szpadą w dłoni.

POWIEDZ ZNAJOMYM O KONKURSIE