Tarnów – Przystanek Mościce-Plac

Województwo / Gmina

województwo małopolskie / Tarnów

Problematyczne miejsce

Przystanek Mościce-Plac

Kategoria

Bezpieczeństwo: przestrzeń publiczna

Opis Miejsca

Przystanek Mościce – Plac zlokalizowany przy ul. Kwiatkowskiego w Tarnowie jest jednym z największych punktów przesiadkowych w mieście. Odjazdy z tego przystanku maja zarówno linie komunikacji miejskiej (7 linii) jak również komunikacji prywatnej (15 linii). Średnio w dzień roboczy z tego przystanku korzysta ponad 3300 pasażerów. Przystanek wyposażony w 4 perony, na których znajdują się wiaty autobusowe, 3 elektroniczne tablice dynamicznej informacji pasażerskiej, wiata rowerowa oraz stacja tarnowskiego roweru miejskiego. W bliskim sąsiedztwie znajdują się: Grupa Azoty (największy zakład pracy w mieście), przychodnia Mościckie Centrum Medyczne oraz Zespół szkół Technicznych.
Miejsce to ze względu na rolę jaka pełni narażone jest na akty wandalizmu. Często dochodzi tam do uszkodzenia mienia, tj. wybijanie szyb we wiatach, malowanie urządzeń przystankowych graffiti. Uszkodzenia wywołane przez wandali wiążą się z wysokimi kosztami, które ze wglądu na brak wykrycia kosztów pokrywać trzeba z budżetu miasta. Montaż kamer poprawi bezpieczeństwo osób korzystających z przystanku oraz ochroni mienie publiczne przed aktami wandalizmu.
Proponujemy zamontować 3 kamery obrotowe o rozdzielczości co najmniej 2Mpx do monitorowania zajezdni autobusowej w Mościcach.
Kamery byłby zamontowane na konstrukcjach wsporczych istniejących już tablic systemu dynamicznej informacji pasażerskiej (SDIP). Każda z 3 tablic podłączona jest do sieci światłowodowej zrealizowanej w ramach systemu ITS, dzięki czemu przesyłanie obrazu do siedziby ZDIK nie wymagałoby budowania dodatkowej sieci teletransmisyjnej. Jeśli chodzi o zasilanie kamer, to pobrane byłoby z samych tablic SDIP, gdyż są one przygotowane do zasilenia dodatkowego urządzenia poprzez PoE. W związku z tym jeśli kamera posiadałaby funkcjonalność umożliwiającą zasilania jest przez PoE, to do kamery byłoby wymagane doprowadzenie zwykłego kabla UTP o długości ok 1m i zrealizowane byłoby zarówno zasilanie jak i transmisja obrazu.

POWIEDZ ZNAJOMYM O KONKURSIE