Suwałki – Bike Park

Województwo / Gmina

województwo podlaskie / Suwałki

Problematyczne miejsce

Bike Park

Kategoria

Bezpieczeństwo: przestrzeń publiczna

Opis Miejsca

Zespół torów rowerowych „Bike Park” jest obiektem sportowym zarządzanym przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Suwałkach. Inwestycję zrealizowano w ramach Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego w 2021 r. „Bike Park” składa się z „dirt parku” zawierającego dwie linie przeszkód z najazdami, „mini pumptracku”, czyli toru dla dzieci w wieku 3-6 lat oraz „pumptracku”, czyli uniwersalnego toru dla wszystkich grup wiekowych o nawierzchni bitumicznej. Na terenie obiektu znajduje się również plac wypoczynkowy, który wyposażony jest w ławki, stojaki rowerowe, a także stację naprawy rowerów i przenośną toaletę. Miejsce to jest bardzo potrzebne i lubiane przez dzieci jak i młodzież, którzy chcą w bezpieczny sposób doskonalić swoje umiejętności jazdy na rowerze.

„Bike Park” zlokalizowany jest na Osiedlu Północ I w Suwałkach przy kompleksie garaży. Rejon „Bike Parku” pozbawiony jest monitoringu, a najbliższe kamery znajdują się w znacznym oddaleniu od tego miejsca, co uniemożliwia prowadzenie nadzoru i przeciwdziałanie niebezpiecznym zdarzeniom.

Miejsce to wymaga systematycznego nadzoru i kontroli przez patrole Straży Miejskiej i Policji. W pobliżu „Bike Park” usytuowane są garaże, przy których gromadzą się osoby spożywające alkohol oraz ponadto miejsce to wykorzystywane jest przez osoby bezdomne do rozbijania koczowisk. Nieustanna dewastacja torów do jazdy i elementów małej infrastruktury, m.in. toalet, powoduje, że zarządca terenu Ośrodek Sportu i Rekreacji w Suwałkach, boryka się z niepotrzebnymi kosztami dotyczącymi ciągłych napraw zniszczonej infrastruktury.

Zamontowanie na terenie „Bike Parku” jednej kamery i wpięcie jej do systemu monitoringu wizyjnego miasta Suwałk pozwoli na bieżące monitorowanie tego miejsca celem zapewnienia bezpieczeństwa przebywających tam osób oraz przyczyni się do przeciwdziałania patologiom społecznym i różnym czynom zabronionym, takim jak m.in. spożywanie alkoholu i innych substancji.

Grupę docelową stanowią dzieci i młodzież, która przyjeżdża rowerami „na Bike Park”, żeby sportowo spędzić swój wolny czas.

POWIEDZ ZNAJOMYM O KONKURSIE